Společnosti

Bojovnice nebo loutka?

Když si dáte do vyhledávače slovo Greta, vyskočí na vás desítky stránek odkazů, které se touto školačkou zabývají. Donedávna nikdo netušil, že takové děvče vůbec existuje.

Jak se z obyčejné školačky stane světová bojovnice za čistou planetu, které tleskají nejznámější osoby současného veřejného života? Je to děvče opravdu tak výjimečné, nebo za ní stojí nějaké ekologické seskupení, které si z ní udělalo nástroj, který chytrým způsobem tlumočí jejich vize tak, aby lidé naslouchali?
pole slunečnic

Pokud budeme Grétě věřit, že vystupuje opravdu za sebe, v patnácti letech zvládla založit hnutí, které sdružuje její vrstevníky v boji proti globálnímu oteplování, v šestnácti letech dokázala zorganizovat celosvětovou stávku studentů, kteří tak vyjádřili svou nespokojenost s dosavadním vývojem opatření pro celosvětové snížení uhlíkové stopy, kterou lidstvo zanechává.

Šestnáctiletá Gréta, které dle jejich slov, dospělí ukradli budoucnost, byla letos vyhlášena americkým časopisem Time, za jednu ze sta nejvlivnějších osob současnosti. Mladá dospívající dívka, která by měla svůj čas dělit mezi rodiče, kamarády a školu, učit se být dospělou a prožívat první lásku, cestuje po světě a vysvětluje lidem, že díky své nemoci vidí svět jinak, než všichni ostatní a jejím jediným cílem je, mluvit o celosvětové změně ve vztahu lidí k ochraně klimatu. A vlivní lidé této planety ji tleskají a udělují prestižní ceny.
pasoucí se koně v přírodě

Gréta kritizuje svou zemi (Švédsko), že i přes bohatství, kterým oplývá, o zlepšení zákonů k ochraně životního prostředí lidé jen mluví a nic nedělají a ona musí cestovat po světě a šířit svůj názor, jinak by byla nešťastná. Rodiče ji podporují, protože chtějí její spokojenost. Trochu úsměvné je, jak Greta přešla kvůli svému ekologickému cítění na veganskou stravu a pro klid v rodině se ji přizpůsobili i rodiče. Nikde ale nepíšou, zda si zdravou veganskou stravu Greta sama pěstuje anebo ji překvapivě nevadí, že ji do obchodů, kde nakupuje, vozí nákladní auta a ty zanechávají určitě tolik veřejně odsuzovanou uhlíkovou stopu.

Nedávno dobře zahrané představení, kdy Greta sedí ve vlaku v chodbičce obklopena zavazadly, a stěžuje si na přeplněnost vlaků, bylo zahráno určitě dobře a je vidět, že děvče má umělecký talent po rodičích. Po informaci od přepravní společnosti, která tisku sdělila, že Gretu a jejího otce přepravovali se vším komfortem v první třídě, už to spíš vypadá, že to s tou nevinnou, nikým neovlivněnou dívkou možná není úplně tak, jak je nám to prezentováno.

Mohlo by se vám také líbit...