Nevyžádané e-mailyS nevyžádanou poštou se denně setkává každý z nás. Je celkem jednoduché je smazat, ale pokud na ně klikáte, můžete si stáhnout virus do svého počítače nebo ohrozit svou identitu či údaje firmy, ve které pracujete. Tato korespondence se nezaměřuje pouze na osobní schránky, ale i na pracovní.
Spamje nevyžádané sdělení, který se vám pokouší prodat produkt nebo službu.Šíří se masově internetem. Je především obtížný, ale nemusí být nutně škodlivý. Takové zprávy přistávají ve schránce, aniž byste odesílateli poskytli svou adresu.
Kybernetický zámek
Phishingmůže být pro nezkušeného uživatele opravdovou hrozbou. Snažíse ho obelstít, aby odesílateli sdělil svá citlivá data prostřednictvím e‑mailu (jde o tzv. návnadu). Často se zdá, že zprávuzaslali legitimní společnosti, přátelé či šéf. Při pozorném zkoumání však můžete narazit na kostrbatou češtinu a různé detaily. Zprávy bývají často překládány pomocí internetového překladače.
Hlavním cílem phishingu je získat přihlašovací údaje, citlivá data nebo peníze. Tyto e‑maily loví své kořisti na emoce, jako jsou chamtivost, zvědavost nebo strach. Zprávy vypadají realisticky a působí, jako by přišly od důvěryhodného jedince nebo organizace, proto je velmi těžké phishing rozpoznat. Jejich záměr je však škodlivý. Jespojován s viry, krádežemi identity, dat a dalšími. Podvodníci, kteří tyto zprávy odesílají, mohou použít váš počítač k napadení firmy, ve které pracujete.
Během posledního desetiletí se phishingové e‑maily hodně změnily a vypadají důvěryhodněji než před několika lety.
Počítač na stole
Při rozklikávání odkazů a sdělování údajů prostřednictvím e-mailu, buďte opatrní. Odkaz si pozorně prostudujte ještě před tím, než na něj kliknete. Pokud vám e-mail připadá podezřelý, nestahujte přiložené soubory a neklikejte na odkazy. Často se falšují oznámení z banky a úřadů a vyzývají uživatele k zaplacení částky do určitého data. A v žádném případě nesdělujte žádné třetí osobě své přihlašovací údaje. Oficiální společnosti po vás nikdy nebudou tyto údaje požadovat.