Nezařazené

Barvy na stěnách: jaká barva má jaký efekt?

Tipy pro barvy stěn

●     Světlé, chladné a lesklé barvy jsou nejlepší pro malé prostory. Tyto pokoje pak vypadají větší.
●     Ve velkých místnostech vzniká útulnost intenzivními teplými odstíny.
●     V nízkých místnostech je nejlepší použít lehké barvy stěn. Natřete stěny přesně až na okraj stropu – to otevírá místnost nahoru.
●     Velmi vysoké stropy mohou být vizuálně sníženy, pokud vymalujete strop a horní část stěn (maximálně deset centimetrů od stropu) tmavší barvou.
štafle u zdi

Sedm barevných stěn a jejich efekt

Červená
Červená barva může nastavit aktivační impulsy v interiéru. Může stimulovat metabolismus, podporovat krevní oběh v těle a uvolňovat pozitivní energii. Ačkoli barva může být šťastná, při použití této barvy je platí motto: „méně znamená více”.
Natřete pouze jednu stěnu místnosti červeně, mimochodem: červená by měla vzbuzovat chuť a proto je vhodná zejména do kuchyně a jídelny. U ložnic dejte přednost jiným barvám.
Oranžová
Oranžová barva má také osvěžující charakter, ale je méně účinná než červená, oranžové stěny promění vaše pokoje na přátelská, příjemná místa a jsou proto ideální pro obývací pokoj. I v místnostech s orientací na sever a při nízkých světelných podmínkách se barva rozvíjí a vyzařuje útulnost a teplo. Ale pozor: při použití na stropě dělá oranžová místnosti nižší.
Žlutá
Žlutá přináší dobrou náladu. Světlá barva přináší slunce do domu a může oživit komunikaci. Žlutá také podporuje koncentraci a může mít pozitivní vliv na paměť, což ji činí obzvláště vhodnou pro práci a dětské pokoje. Malé místnosti vypadají větší a jasnější se stěnami natřenými žlutě.
Zelená
Zelená je často vnímána jako vyvážení dvou pólů: poskytuje mír a bezpečnost, ale zároveň má osvěžující charakter. Barva je považována za podporu kreativity a probouzí pozitivní vibrace. Zelené malované stěny mají osvěžující a revitalizační účinek – jsou ideální pro bydlení a práci.
retro rádio
Modrá
Modrá je barva klidu a harmonie. Vypadá chladně a čistě a měla by zajišťovat vnitřní rovnováhu. Malé úzké prostory lze opticky zvětšit s modrými stěnami. Barva je vhodná zejména do ložnice a místností určených k relaxaci. V kuchyni, jídelně a obývacím pokoji byste měli raději používat teplejší barvy stěn, protože u modré se říká, že inhibuje chuť k jídlu a konverzaci.
Fialová a šeříková
Fialová vypadá slavnostně a luxusně a je vhodná pro recepční místnosti. V obytných místnostech mohou fialové stěny trvale vytvářet depresivní náladu, přestože fialová má velmi uklidňující účinek. Proto si vyberte spíše jemné šeříkové barvy a používejte je například v ložnici a dětském pokoji.
Bílá
Bílá barva na stěně dodává vašemu domovu lehkost a jasnost a odráží světlo svým jedinečným způsobem. Vedle černé a šedé barvy je bílá jednou z takzvaných neutrálních barev – všechny tři barvy lze tedy kombinovat s jinými barvami. Kvůli své neutralitě hraje významnou roli, pokud jde o neutralizaci nebo zesvětlení dalších barev. Je univerzální a vhodná pro všechny obytné prostory.
 

Mohlo by se vám také líbit...