Domácnost

První kroky k bezodpadové domácnosti

Ve správné bezodpadové domácnosti (neboli zero waste) to funguje tak, že se tam všichni snaží omezit odpad na minimum. Paní ve zmíněné reportáži ukazovala, jak si doma vyrábí šampon na vlasy, mýdlo, čím myje nádobí, jak dokonale třídí všechen odpad, jak kompostuje bioodpad. Bylo toho tolik, že jsem si říkala, že toto bych asi nedokázala.

doma vyrobené mýdlo

Později jsem si uvědomila, že takovou domácnost nelze vybudovat ze dne na den. Nejdříve je třeba něco si o tom zjistit, a také hledat inspiraci v rodinách, kde už zero waste systém používají. Na internetu i v knihách je k dispozici dost informací.

Hodně lidí dnes třídí odpad alespoň do 4 základních skupin: papír, plasty, sklo, elektroodpad. Jestli bydlíte na venkově, nebo máte zahradu, umístíte tam kompostér a můžete v něm zpracovat kuchyňský bioodpad. Víte, že existuje i malý kompostér do bytu nebo na balkon?

Jestli vás koncept zero waste zaujal, začněte svoji domácnost přetvářet po malých krocích:

bioodpad na kompostu

Zbavte se nepotřebných věcí

Určitě najdete ve skříni oblečení, které už nenosíte. Dejte je na charitu. Nepotřebné přístroje, spotřebiče, nábytek a nádobí, které jsou ještě funkční, věnujte třeba do azylových domů. Nefunkční věci dopravte do sběrného dvora.

Přetvářejte

Zamyslete se, než se vydáte ke kontejneru se směsným odpadem, jestli něco z toho, co chcete vyhodit, by ještě nešlo po malé úpravě využít. Např. plechový obal od kávy by se dal použít jako nádobka na nějaké drobnosti, obal od sprchového gelu přetvořit na závěsný držák na mýdlo. Inspiraci najdete na internetu.

Naučte se pečlivěji třídit odpad

Nevhazujte do směsného odpadu třeba zubní kartáček, vyrobený z plastu. Vhoďte ho do žlutého kontejneru. Kovová tuba od zubní pasty patří do šedého kontejneru na kovy, její víčko z plastu však do žlutého. Účtenky z obchodů nebo plata od vajec nepatří do modrého kontejneru na papír, atd.

Vytváření bezodpadové domácnosti může být i zábavné. Uspořádejte třeba soutěž mezi členy rodiny, komu za týden zbyde nejmenší hromádka odpadu. V některých městech dostanou občané, kteří správně třídí, slevu z poplatku za odvoz odpadu.

Každý, i sebemenší počin ke zlepšení životního prostředí, se počítá. Děláme to nejen pro sebe, ale hlavně pro budoucí generace.

Mohlo by se vám také líbit...