Nezařazené

Čím se platilo dříve a dnes

V historii lidstva se již od pradávna v každé době vyskytuje nějaká forma platidla. Pojďme se podívat, jak se v průběhu času vyvíjely různé formy placení . Pravěcí lidé například neznali peníze, jaké známe dnes, ale vyráběli mnoho kamenných a kostěných produktů (pazourky, jehly z tenkých špičatých kostí, zpracovávali různé kůže) a ty pak směňovali formou barterového obchodu. S příchodem zemědělství se používalo i obilí, jelikož se dalo dobře dělit.
zlaté historické mince
Poměrně rychle tito lidé přišli na to, že záleží, kolik zrníček komu nasypou. Jedná se o vůbec první způsob obchodování před vynálezem prvního platidla. Jediný problém byl ve skladování, obilí totiž dlouho nevydrželo a tak se mimo jiné používaly různé mušle, pírka, opracované kameny a s příchodem nových technologií i kovy, jako měď, cín, zlato a železo.

  • Staří Slované pro obchodování používali plátno, z toho se později odvodilo slovo platidlo. Lidé kromě zlata objevili i stříbro, obě tyto komodity byly celkem dobře zpracovatelné a trvanlivé. Začaly být přijímány a akceptovány právě pro tyto vlastnosti. Nejdříve se zlato vyskytovalo ve formě valounů nebo zlatého prachu, později se z praktického důvodu začaly razit mince.

zlatá kreditka

  • Podíváme-li se na historii českých mincí, lze hovořit také o určitém vývoji. Z období Keltů známe tzv. duhovky. Tento název je odvozen od slova duha. Když Keltům hrozilo nebezpečí, ukryli mince pod zem, pak se na ně zapomnělo a tak zůstaly pohřbeny po stovky let. Déšť pak odplavil zeminu a mince byly objeveny. Po dešti se zaleskly a lidé věřili, že je přinesla duha. Postupně se razil denár, pražský groš, florén, tolar, grešle a nám nejznámější koruna.

V dnešní době je v České republice umožněno stále platit v hotovosti v českých korunách. Velice často lidé také platí bezhotovostně na účet prodejce nebo poskytovatele služby pomocí tzv. platební karty. Banky také zavedly bezkontaktní platební karty, kdy se při platbě již nemusí použít pin, avšak jen do výše částky 500 Kč.

Mohlo by se vám také líbit...