Nezařazené

Jak je to skutečně s důchody

            Průměrná výše starobních důchodů v Česku je u mužů okolo dvanácti tisíc korun, u žen méně zhruba o dva tisíce. Z toho lze usuzovat, že velká část důchodců žije z částky pod průměrem. Celostátní údaje odrážejí realitu jen částečně. Kdo má alespoň malé sociální cítění, myslí na ty pod touto hranicí, tam totiž začíná kvalita sociálního systému státu.
úsměv stařenky.jpg
            Tady už nejde jen o pojmy „nízké“ nebo „vysoké“ částky, tady jde o přežití. Momentálně v Česku žije okolo tří milionů důchodců a jejich počet se každým rokem zvyšuje. Co se zvyšuje také, jsou náklady na život.
            Máte představu, kolik potřebujete, abyste skromně přežili? Prvotní je samozřejmě střecha nad hlavou. Nájmy v současné době činí v Praze zhruba deset tisíc korun. Člověk v důchodu může ovšem žít kdekoli v Česku, pokud stěhování za levnějším bydlením ve vysokém věku zvládne, a to zejména psychicky.  Kdo dokázal pořídit před důchodem vlastní bydlení, je na tom o něco lépe. Přesto musí z důchodu každý měsíc platit alespoň do společného fondu majitelů bytu či nejnutnější opravy na domě, o energiích nemluvě. Řešením se zdají být domovy důchodců, ale těch není dostatek a navíc, kdo by na stáří chtěl skončit v „ústavu“.
panáček s holí a kloboukem.jpg
            Dalšími důležitými výdaji penzisty jsou peníze na režii. Tady stačí připomenout populární cenu másla nad třicet korun za kus, pokud ovšem můžete „běhat“ po obchodech se slevami. Velkou část z měsíční částky důchodce ukrojí léky, a co třeba takové dárky pro vnoučata? Náklady na ně jsou dost často u babiček a dědečků nutnou položkou z hlediska duševní pohody. Ostatně sice dokážeme vyčíslit sumy, ale co psychika seniorů? Stačí jen přežívat v chudobě? Co koníčky a vůbec, jak naložit s volnem, pokud je Vaše tělo už dost unavené, nedejbože nemocné a nemáte dost peněz?
            Současná střední generace do penze půjde těsně před sedmdesátkou, pokud se zákony nezmění. Jestliže jste pracovali celý život a měli lehce nadstandardní plat, dostanete okolo dvanácti tisíc měsíčně. A to mluvíme už o horních číslech ve výši přidělovaných důchodů. Tady se dokonce podle selského rozumu nabízí otázka, zda má cenu na stará kolena šetřit, když si tyto peníze pravděpodobně nestihneme užít, vzhledem k tak vysokému věku odchodu na „vejminek“.
 
Mysleme tedy na stáří včas, spořme, ale také nenechávejme vlastní seniory v nouzi materiální i psychické. Mějme na paměti, že jednou zcela jistě budeme staří.

Mohlo by se vám také líbit...