Láska

Jak se láska vyvíjí – zamyšlení

Partner jako rodič

Částečně máme nerealistické fantazie o lásce, protože naše první zkušenost (a základní model) intimních vztahů byla s rodiči, kteří se o nás jako děti starali (a možná nás nepodporovali k soběstačnosti a odpovědnosti),  nebo s rodiči, kteří tam nebyli úplně, aby se o nás postarali (jak jsme věděli, že by měli), nebo nám chyběli.

m

Zatímco navenek hledáme někoho, s kým bychom si mohli užívat života a bezprostředně se bavit, naše závislé, romantické nitro vlastně nevědomě tajně hledá náhradu za našeho rodiče – někoho, kdo se o nás postará, zlepší naše staré rány, bude se o nás starat. naše pocity a přijměte nás takové, jací jsme. Pokud jako mnoho lidí pocházíte z rodiny, kde jste v raném věku trpěli odmítnutím nebo opuštěním, až příliš často začnete hledat romantického partnera, najdete náhradního rodiče, který je jako skutečný rodič, který dolů a skončíte opakováním starých, podvědomých vzorců.

Pokud se s partnerem hádáte kvůli hloupostem, pokud jeden nebo oba najednou ,,vybuchnete“ nebo se rozzlobí a druhý nechápe proč, nebo pokud se ve vztahu cítíte velmi nespokojení a neklidní, zvažte to, prosím nebo můžete mít oba nejasnosti ohledně rozdílu mezi rodičovskou láskou a pravou láskou mezi rovnocennými partnery.

m

Zralý model lásky

Když opustíte závislý, dětinský pohled na lásku a použijete dospělejší model, získáte jiný obrázek rodinné lásky. Zralá láska je vzájemně pečující, vzájemně se dávající a vzájemně zodpovědná, bez závislé, potřebné nebo kontrolující nerovnováhy moci přítomné v modelu dítě/rodič. Když převezmete odpovědnost za to, aby láska byla vzájemně uspokojující, a očekáváte od svého partnera stejnou zralost, odpovědnost a respekt, zvýšíte svou schopnost přijímat a rozdávat lásku na plný výkon, přičemž si zachováte svou sebeúctu a pocit kompetence.

Mohlo by se vám také líbit...