Děti

Starší sourozenec jako vzor toho mladšího

S příchodem prvního dítěte se rodiče zpravidla učí tomu, jaké to je vychovávat a starat se o dalšího člena rodiny, který na nich visí. A tak jako děti, i dospělí si mnohdy nevědí poradit a dělají chyby, na kterých se učí.
Když se však vašemu prvorozenému drobečkovi narodí sourozenec, věřte, že největším příkladem pro něho bude to, jak se chová jeho vrstevník – tedy jeho sourozenec, od kterého se vše učí.
kluci na stromě

Opakování není vždy přínosem

Je známo, že mladší děti po svých sourozencích opakují vše, co dělají. V mnoha případech vám to značně usnadní nejen práci, ale i vysvětlování a čas strávený nad tím, co chcete vaše dítě naučit. To je jenom jeden z příkladů, který mluví ve prospěch toho, mít více než jedno dítě, protože budete mít doma zcela jistě malého a šikovného pomocníka.
Ovšem platí, že vaše starší dítě je pořád dítě a ne dospělý, od kterého si má vždy a za všech okolností vzít mladší dítko příklad.Připravte se tedy na to, že se naučí i různé lumpárny a třeba si osvojí i nešvary, které má ten starší.

Když se mu snaží podobat a stačit mu

Vaše mladší dítě se jednou dostane do fáze, kdy se bude snažit s tím starším držet krok a zvládat vše, co on – stejně dobře. V době, kdy tomu tak bude, buďte více obezřetní a připravení na to, že se můžou stát i nějaké nehody. Týká se to zejména situací, kdy se bude snažit fyzicky vyrovnat všemu, co uvidí od vašeho prvorozeného miláčka.
Z hlediska vývoje mu však může být tato vlastnost dobrým plusem do budoucna. Mít svého sourozence jako vzor se vám může vyplatit především, když se bude učit novým věcem a tudíž nebude potřebovat vaší stoprocentní iniciativu k tomu, aby vše pochopilo. Neznamená to však, že ten starší vychovává mladšího! Vy jste rodiče a pořád platí, že se tak musíte i chovat.
malý kluci

Vzor v něm však vzbudí docela obyčejné činnosti, jakými jsou:
slušný pozdrav ostatním lidem
slova jako „prosím“ a „děkuji“
respekt vůči rodičům
poučení se z chyb nebo toho, co se dělá a co naopak nikoli
S větším zájmem se bude rovněž věnovat hrám, vzdělávacím aktivitám, tvůrčí činnosti nebo kolektivním skupinám na hřišti a ve školce.

Mohlo by se vám také líbit...