Vzdělání

Mám nějaký koníček, vyplatí se v podobném oboru také studovat?

Proč? Mohli byste si svůj koníček pěkně znechutit. Budete se v něm pohybovat každý den, denně budete nuceni skládat různé zkoušky z předmětů, které vás vůbec nebaví… Teď jsme vám ukázali takovou trochu pesimistickou stránku studia něčeho, čím se zabýváte ve volném čase. Ne vždy tomu tak musí být. Vy sami znáte sami sebe a je lepší jít studovat něco, co vás zajímá než obor, o kterém nevíte vůbec nic a vlastně vás nepřitahuje.

kniha

Podáme názory na oba úhly pohledu. První tedy trochu pesimističtější názor, je ten, že by se vám vaše oblíbená záliba mohla znechutit. Představte si, že milujete programování. Rádi se v tomto oboru pohybujete a rozhodli jste se, že chcete v tomto oboru studovat i nadále. Podáte si přihlášku na školu, která má nějaký atraktivní obor, který vás zaujal a máte téměř vyhráno. Teď už jen stačí projít výběrovým řízením a můžete spát s klidem na srdci, že půjdete studovat něco, co vás baví a naplňuje. Po několika měsících zjistíte, že studium tohoto oboru není takové, jak jste si představovali. Budete plnit mnoho nesmyslných úkolů, které s programováním ani nesouvisí, většina předmětů nedává moc smysl a po chvíli se začnete utápět v hromadě nesplněných předmětů. Programování ve volném čase nahradí dělání různých kódů pro splnění úkolů. Už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy programovali jen tak pro radost. Ztratíte chuť a inspiraci. Pak zjistíte, že vás vlastně studium oboru, který jste tak chtěli studovat moc nebaví.

žena čte

To je tedy ta horší varianta. Bohužel se tento jev děje dnes a denně. Je možné, že stejným myšlenkovým procesem si projdete i vy. Nebo naopak, budete patřit do té skupiny šťastlivců, kteří se najdou v oboru, který studují a budou do něj naprosto zapáleni.

Vy sami znáte sebe nejlépe. Před studiem jakékoliv školy si nejdříve projděte všechna pro a proti. Klidně si sestavte nějaký seznam, kde si budete psát proč byste chtěli a nechtěli studovat obor, který jste si vybrali. Projděte si řádně úplně všechny předměty, které budete muset zvládnout. Může se stát, že zjistíte, že většina předmětů ani pořádně nesouvisí s tím, co chcete studovat.  

Mohlo by se vám také líbit...